Isılçift Darbeli Kaynak Cihazı

Ürün Bilgileri:

TS EN 60335-1, standardı şartlarına uygundur. İnce kablolu Isılçiftler ve bunlardan biraz daha büyük olan düğüm kaynağına (≤ Ф 0.5 mm) uygundur. Kullanım esnasında kaynak yapan kişinin güvenliğini sağlamak amacıyla güç soketinin topraklama elektroduna bağlı olmasına özen gösterilmelidir. Kaynaklama kısmı III kategorili yapıdadır ve güvenli alçak gerilim güç kaynağına sahiptir. Bu nedenle grafit elektroda ve elektrot tutucusuna temas edilebilir. Kullanan kişilerin güvenli bir ortamda çalışması sağlanmış olur.

İşletme noktaları:

Kaynak makinesi, çalışma tablasının sol tarafında yerleştirilir. Elektrot tutucu ile grafit elektrot tabla üzerinde ayrılır. Daha sonra grafit elektrodun tüm düzlemlerinin düz olmasını sağlamak için grafit elektroda ait kablo üzerinde bir ağırlık uygulanır veya makine kutusuna çift taraflı yapışkan bant yapıştırılır.

Çalışma gücü (220 V ± % 10, 50 – 60 Hz, 200 VA) beslenir ve arkadaki güç anahtarı açılır. Bu esnada güç gösterge lambası yanacaktır.

Dişli ihtiyaca göre I veya II olacak şekilde ayarlanır. Φ 0.25 mm'lik Isılçift teli kullanıldığında veya daha küçük bir kaynak bağlantı noktası istenildiğinde dişli I kullanılması tavsiye edilmektedir. Isılçift çapı arttıkça dişli I ve II birlikte kullanılabilir. Enerji depolama anahtarına hafifçe dokunulduğunda enerji depolaması gösterge ışığı sönene kadar devam edecektir.

Yaklaşık 20 mm'lik Isılçift telinin koruyucu kılıfı sıyırmak için kablo sıyırıcı kullanılır; daha sonra metal nüvenin 5 mm'lik bir kısmı boyunca kablo sıyırıcı uygulanır ve nüve kablosu iki parça şeklinde çıkartılır. metal parça, elektrot tutucu ile sabitlenir, bu tutucu özel işlemden geçirilmiştir;

Isılçift kablosu ve elektrot tutucu elle tutularak elektrot tutucu üzerindeki nüve kablosu grafit düzleme dik olacak hale getirilir; kaynaklama işlemi el çırpma sesine benzer bir ses duyulana kadar devam ettirilir. Enerji depolama düğmesine basılarak bir sonraki kullanım çevrimine hazırlık yapılır. Kaynak noktası kontrol edilir; kaynaklanan alan mümkün olduğunca küçük olmalıdır. Genellikle Isılçift kablosu çapının iki katı veya biraz daha fazlası kadardır; düğüm küre şeklindedir, içinde kabarcık, gözenek veya yabancı madde bulunmamalıdır; metal parlaklığına sahip düz bir yüzeyi bulunmalıdır.

Uyarı: Enerji depolama göstergesi açık iken kaynak yapılmamalıdır.