Kablo Test Cihazları

CAEL-5 modeli:

CAEL-5 seyyar kablo test aracı, aşağıda belirtilen işlemlerin yanı sıra bütün modellerin kablo arıza noktalarının yerini belirlemek için tasarlanan bir araca monte edilmiştir:

· Kabloların ve diğer cihaz ve aletlerin yalıtımını DC ve AC (50 Hz/60 Hz) yüksek gerilimiyle test etmek,

· Kabloların arızalı yalıtımını yakmak,

· Yanmış kablo yolunun yerini belirlemek,

· İndüksiyon ve akustik yöntemleri kullanarak kablo hattındaki arızanın yerini topografik olarak araştırmak,

· Yüksek gerilim kablolarının 0,4-10 kV gerilimle hasar gören yerlerine mesafeyi yüksek, orta ve alçak gerilimlerde yanmasız puls yöntemini kullanarak belirlemek,

· Tek fazlı kısa devre modelinin kablosunun hasar gördüğü yeri belirlemek.

CAEL-5 modelinin güç kaynağı, 220 V, 50/60 Hz değerinde olan tek fazlı endüstriyel tek fazlı şebekeden gerçekleştirilir. Kapasitesi minimum 2,2 kVA olan bağımsız bir elektrik jeneratörden güç temini kabul edilebilir.

CAEL-5 modeli aynı zamanda U 3 kV şarj değerinde TEST ETME, DIŞ BAĞLANTILAR, SWG-20 kV, SWG-5 kV modlarınde çalıştırılabilir. CAEL-5 modelinin bütün özelliklerinden yararlanmak için, jeneratörün kapasitesi minimum 10 kVA olmalıdır.

 

ETL-35 Modeli:

ETL-35K karmaşık seyyar elektrik laboratuvarı motorlu bir araca monte edilmiştir ve

· Yüksek gerilimli izolatörlerin, elektrik kablosunun ve diğer cihaz ve aletlerin yalıtımını daha yüksek doğrultulmuş (maksimum 60 kV) ve AC (maksimum 100 kV) gerilimiyle test etmek,

· Alçak gerilim ölçümlerini yapmak,

· Kabloların arızalı yalıtımını yakmak,

· Yüksek gerilim kablolarının hasar gören yerlerini yüksek gerilimde yanmasız puls yöntemini kullanarak önceden belirlemek,

· 6-10 kV gerilimle yanan kablo hatlarının yerini belirlemek

· İndüksiyon ve akustik yöntemleri kullanarak kablo hattındaki arızanın yerini topografik olarak araştırmak.

ETL-35K modelinin güç kaynağı, 220 V, 50/60 Hz değerinde olan tek fazlı endüstriyel tek fazlı şebekeden gerçekleştirilir.

ETL-35K modelinin uygun kapasitede olan bağımsız bir elektrik jeneratöründen güç temini kabul edilebilir.

Laboratuvar, verilimi 1000 Voltun üzerinde olan elektrik devrelerinde iş yapmaya yetkili olan iki tane operatör tarafında çalıştırılmaktadır.